Voćke

Rezidba maslina

Rezidba maslina je važan postupak koji će pomoći vašim stablima da rastu zdravo i jake te da daju obilne plodove. U ovom članku ćemo detaljno opisati kako se izvodi rezidba maslina, kada ju treba izvoditi, te što je potrebno za uspješnu rezidbu.

Kako se izvodi rezidba maslina?

Rezidba maslina je složen postupak koji može uključivati različite metode ovisno o specifičnostima pojedinog stabla. Međutim, u osnovi, rezidba maslina uključuje uklanjanje dijelova stabla koji su oštećeni, bolesni ili prekidači rasta. Također je važno ukloniti sve vodopije i izbojke koji rastu iz stabla ili iz korijena stabla, jer to može utjecati na kvalitetu ploda.

Maslina

Najčešća metoda rezidbe maslina je tzv. “dvostruka rezidba”, koja uključuje uklanjanje dio stabla u dva navrata tijekom godine. Prva rezidba se izvodi u kasnu zimu, kada je maslina u mirovanju, a druga u ranu jesen, prije nego što stablo ponovno krene s rastom.

Prilikom prve rezidbe, potrebno je ukloniti sve mrtve, bolesne i slabe grane te one koje rastu prema unutrašnjosti stabla. Također je važno ukloniti sve vodopije koje rastu ispod grane. Kod maslina se preporučuje da se ne uklanjaju grane koje rastu prema van, jer one doprinose formiranju krošnje.

Druga rezidba se izvodi u jesen, prije nego što stablo krene s rastom. Tada se uklanjaju sve grane koje rastu prema dolje ili prema unutrašnjosti stabla. Također se uklanjaju sve vodopije koje su se pojavile od prve rezidbe. Na ovaj način se oblikuje krošnja masline i osigurava da stablo bude u dobroj kondiciji za sljedeću sezonu.

Rezidba masline: Kako pravilno orezati maslinu?

Rezidba masline na rod – rezidba unatrag

Rezidba masline na polikoničnu vazu

Zašto je dobro napraviti rezidbu maslina?

Rezidba maslina ima mnoge prednosti. Prvo, pomaže u poboljšanju kvalitete i količine ploda, jer se uklanjaju sve grane koje ne doprinose razvoju ploda. Također, pravilna rezidba maslina pomaže u održavanju zdravlja stabla, sprečava širenje bolesti i štetnika, te omogućava bolji pristup sunčevoj svjetlosti, što poboljšava fotosintezu.

Kada se radi rezidba maslina?

Rezidba maslina najčešće se izvodi tijekom zime, kada su masline u mirovanju i kada se bolje vidi struktura grana. Najbolje vrijeme za rezidbu je kraj siječnja ili početak veljače, prije nego što masline počnu rasti u proljeće. Ako se radi kasnije u proljeće, može se oštetiti vegetacija i uzrokovati slabiji rast maslina.

Kako orezati masline na najbrži način i dobiti najviše prinosa

Zašto ne bi trebalo raditi rezidbu maslina?

Iako je rezidba maslina vrlo važna, postoje situacije kada bi trebalo izbjegavati ovaj postupak. Rezidba nije preporučljiva ako su masline vrlo mlade, jer bi mogla oštetiti osjetljive grane i uzrokovati nepotrebne stresove za mladu biljku. Također, ne bi se trebala izvoditi tijekom vegetacijske sezone, jer bi mogla oštetiti listove i izazvati slabiji rast biljke.

Što je potrebno za rezidbu maslina?

Za izvođenje rezidbe maslina potrebno je nekoliko alata i opreme. Potrebni alati uključuju oštar nož, makaze za rezidbu, pile za rezanje grana i ljestve. Ljestve bi trebale biti čvrste i stabilne kako biste mogli lako dosegnuti grane koje su visoko iznad tla.

Koristite uvijek oštre alate jer će tako smanjiti oštećenje grana i pomoći u bržem ozdravljenju biljke. Također, ne zaboravite dezinficirati alate prije i nakon rezidbe kako biste spriječili prenošenje bilo koje bolesti ili infekcije na druge biljke.

Zaključak

Rezidba maslina važan je postupak koji pomaže u poboljšanju kvalitete i prinosa maslina. Pravilna rezidba omogućuje pravilno raspoređivanje plodova i stimulira rast novih grana, što povećava broj plodova i poboljšava kvalitetu plodova. Međutim, treba biti oprezan i znati kada i kako pravilno izvesti rezidbu maslina, kako ne bi oštetili biljku i uzrokovali slabiji rast. Uvijek koristite prave alate i opremu i dezinficirajte ih prije i nakon rezidbe kako biste spriječili prenošenje bolesti i infekcija na druge biljke. Ako niste sigurni kako izvesti rezidbu, najbolje je potražiti savjet stručnjaka ili iskusnog uzgajivača maslina.