Voćke, Vrt

Uzgoj oraha iz ploda kod kuće i daljnja njega

Kako uzgojiti orah iz ploda? Orah je dugovječna biljka koja svojim ukusnim i zdravim plodovima tisućljećima prisutna u našim životima i prehrani. Može se naći u gotovo svakom dvorištu barem jedno drvo, a sve zbog toga što je traži jednostavne uvjete uzgoja i može dati dobru količinu plodova. Jedno od glavnih pitanja uzgoja je nabava visokokvalitetnih sadnica, no mnogo je zanimljivije pokušati uzgajati stablo iz samih orašastih plodova, pogotovo jer to nije tako teško učiniti.

Plod oraha je vrlo lako nabaviti, ima ih u gotovo svakoj trgovini gdje i inače možete kupiti voće, povrće i orašaste plodove. Dakako, češće se prodaje već očišćen od ljuske, ali svejedno se može pronaći i onaj u ljusci.

Uzgoj oraha iz ploda

No jedna je stvar važna za znati kada sadite orah iz sjemena. Orah koji će vam narasti u dvorištu ne mora biti uopće sličan orahu s kojeg ste uzeli plod. Npr možda izaberete najveći plod oraha koji ste našli a vaše drvo na kraju daje vrlo male orahe, ili obrnuto. Ili je orah s kojeg ste uzeli plod bio veliko ravno stablo s lijepom ravnomjernom krošnjom a vama izraste biljka koja se odmah po izlazu iz zemlje podijeli na dva stabla i onda imate veliko stablo u obliku slova V a ne smijete to odrezati jer su oba glavno stablo.

Zašto je to tako? Naime plodovi oraha su rezultat nekontroliranog križanja dva oraha. Pelud s jednog oraha je došla na cvijet drugog oraha i plod nosi kombinaciju dva možda potpuno različita oraha. Ta kombinacija može dati potpuno drugačiji orah od majke. Ponekad je to jako dobro jer novi orah može imati veće plodove, ili više njih od oraha majke, a ponekad i nije baš dobro odnosno dobijete male orahe ili krošnju čudnog oblika.

Ako baš želite specifičan orah, kupite sadnicu koja ima ta svojstva i nekom uzgajalištu. Ali to vam neće donijeti zadovoljstvo koje imate kada gledate orah koji raste gotovo iz nule.

Pravila sadnje oraha

Uzgoj oraha iz plodova ,iako nije težak, može biti malo zahtjevniji zadatak koji zahtijeva ne toliko snage koliko vremena i strpljenja. U isto vrijeme, promatranje mladog stabla kako raste prilično je zanimljiv proces. Prvi korak je pravilno pripremiti materijal. Za sjeme je preporučljivo uzimati samo svježe ubrane jesenske orašaste plodove s tankom ljuskom i ukusnom košticom. Na ljusci ne bi trebalo biti mrlja, oštećenja i drugih nedostataka.

Ukoliko niste u poziciji da imate svoje postojeće drvo oraha, pitajte susjede mogu li vam dati nešto svježe ubranih zrelih plodova. Ili otiđite na tržnicu i potražite prodavače koji prodaju domaće ali velike orahe i obavezno provjerite jesu li svježe ubrani tu jesen a ne od prošle godine. Iako ih možete kupiti i u trgovini, to stručnjaci ne preporučuju jer ne znate koliko su stari i možda su sterilizirani. Naime, u velikom uzgoju često se koristi proces brze pasterizacije kako bi sterizirali orahe i pritom uništili bakterije koje se mogu pojaviti kada skladištite veće količine plodova a mogu biti opasne za ljude. Nažalost taj proces sterilizacije može utjecati na orah tako da on više ne raste i neće nikada proklijati.

Odabrane orahe je potrebno očistiti tako da se odvoji samo gornja zečena ljuska: unutarnje membrane i kosti moraju ostati. Orašaste plodove stavite u kantu vode, a zatim odaberite samo one koje su potonuli za sadnju. Zato ih morate imati više od jednog, dapače preporuka je čak da ih uzmete dosta.

Stratifikacija oraha

Pripremite posudu s mokrim pijeskom, posadite plodove u nju na dubinu od 1,5 do 2 cm i stavite na hladno mjesto. Stratifikacija sjemena trebala bi trajati oko 4 mjeseca na temperaturi od + 1 … + 4 ° C, tako da će hladnjak ili podrum u ovom trenutku biti najbolje skladište za sadnice. Jednom svaka 3 tjedna trebate navlažiti pješćanu podlogu u kojoj se nalaze. Ako nemate podrum ili hladnjak u kojem možete to ostaviti, stratifikaciju oraha možete napraviti i tako da ih preko zime ostavite vani na neko zaštićeno mjesto, no velika je vejrojatnost da će vam ih neki glodavci pronaći.

Priprema klica oraha u posudama

Nakon što orasi prezime, odnosno prođu proces stratifikacije, mogu se saditi. U veljači ili početkom ožujka u pijesku ćete možda već imati proklijale plodove. Izvadite orahe iz pijeska i presadite u velike zasebne posude (lonci, 5-litarske plastične boce…) napunjene vrtnom zemljom. Orahe postavite tako da je linija odvajanja u vodoravnom položaju na dubinu od oko 5 cm i nakon što ih pokrijete zemljom obilno se zalijevaju. Nakon 2-3 tjedna pojavit će se prvi klice koji brzo klijaju – nakon mjesec dana njihova visina doseći će 15 cm. Još 2 mjeseca sadnice je potrebno držati kod kuće ali ne na pretoplom, redovito zalijevajući tlo. Na otvorenom terenu sadnica orašastih plodova trebala bi biti zasađena krajem svibnja. Do tog trenutka on će doseći visinu od oko 25 cm i postati mnogo jači.

Sadnja oraha izravno u zemlju

Ako se ne želite baviti preliminarnim uzgojem sadnica u zasebnim spremnicima, orahe možete posaditi u otvoreno tlo odmah nakon berbe. Ali vrijedi uzeti u obzir da će klijati mnogo sporije, stoga se preporučuje obrada sjemena prije sadnje: dobro ih očistite, pregledajte, provjerite u vodi i zasadite u pripremljenu zemlju na odabrano mjesto. Prednost sadnje odmah u zemlju je u tome što sadnica neće biti potrebno saditi u budućnosti, što znači da nema rizika od oštećenja korijenskog sustava.

Priprema zemlje prije sadnje oraha

Prije sadnje oraha u tlo preporuča se dobro pripremiti zemlju. To nije nužno napraviti jer budimo iskreni i vjeverica samo zakopa orah u zemlju pa izraste, ali ako je tlo dobro pripremljemo, početni rast je mnogo brži i biljka se brže uhvati.

  • Iskopajte rupu do 1 m dubine.
  • Tlo je potrebno gnojiti: pomiješajte ga s 1 kantu svježeg stajskog gnoja, 80 g superfosfata i čašom pepela.
  • Napunite zemlju izmješanu s gnojivom natrag u rupu, a zatim napravite rupu u njoj dubine 15–20 cm.
  • Prethodno navlažite tlo.
  • Matica oguljena s gornje ljuske postavlja se za klijanje u vodoravnom položaju ili bočno, na rebro, i pokriva zemljom.
  • Još jednom, trebate dobro zalijevati mjesto gdje je zasađen (5-7 litara u jednom zalijevanju).
  • Ako orah namjeravate saditi u proljeće, sjeme treba čuvati na hladnom mjestu, a 3 mjeseca prije sadnje stratificirati (pogledajte gore kako to učiniti).

Ako ćete presađivati sadnicu na neko drugo mjesto, najvažnija stvar je odabrati prikladno mjesto i pripremiti rupu za sadnju, nakon što ste prethodno provjeriti sastav tla i nekom laboratoriju. U popodnevnim satima aktivnost bioloških procesa opada blizu oraha, pa se preporučuje presađivanje biljke u kasnim popodnevnim satima. Opstanak biljke ovisit će o tome koliko odgovorno reagirate na ove korake. Vrijeme transplantacije je proljeće ili jesen, ali druga se opcija smatra povoljnijom.

Ovo ne znači da to stvarno morate napraviti, jer to se uglavnom savjetuje samo ljudima koji orahe žele saditi komercijalno, ali ako sadite u svoje dvorište jedno ili dva stabla, to nije toliko bitno ali budite svjesni da će orah iapk malo sporije rasti.

Jednogodišnje sadnice preporučuje se oplemeniti cijepljenje pomoću reznica izrezanih s odraslog visoko rodnog plemenitog stabla oraha. Cjepljuju se sredinom ljeta, kada je biljkama posebno aktivan sok. Ali ako vam to nije bitno i želite prirodni divlji orah, onda samo pustite biljku da raste.

Gdje zasaditi orah? Kako odabrati mjesto sadnje oraha?

Prilikom sadnje oraha vrlo je važno odabrati pravo mjesto. Treba napomenuti da će se s vremenom malo stablo pretvoriti u diva s moćnim korijenskim sustavom i bujnom krošnjom, pa će mu trebati puno prostora. Nepoželjno je saditi orah u blizini zgrada i kuća – oni će ometati normalan razvoj korijena. Ili će vam orah svojim snažnim korijenom oštetiti temelje kuće pa ćete imati druge velike probleme.

Uzgoj oraha iz ploda

Preporuka je da orah bude najmanje 8 metara od najbliže kuće koja ima temelje. Naime korijen oraha će biti jednako širok kako i njegova krošnja, a to može biti jako široko područje. S druge strane ta činjenica da ima tako jako korijenje često je korisna ako imate zemljište na kosini jer spriječava klizanje zemlje.

Za orah je bolje istaknuti prostrano područje koje će biti adekvatno osvijetljeno sunčevim zrakama – na taj način će biljka dobro uroditi plodom, a gljivične infekcije se neće moći razmnožavati na njoj.

Obratite pažnju na vlažnost tla – ne smije biti močvarno. Orah voli vlagu, ali u razumnim granicama.

Ako se podzemna voda pojavi na području blizu površine, za vrijeme sadnje bit će potrebno izgraditi sloj drenaže kako korijenje ne bi trulilo. Naime orah ima osim snažnog i raširenog korijena jedan glani korijen koji ide izravno u dubinu zemlje i ako dosegne podzemnu vodu može oboljeti. Naime to je kao da vi imate noge stalno u vodi, prvo je ugodno, ali nakon dugo vremena više nije baš.

Priprema tla za sadnju oraha

Ovo navodimo samo ako vam je jako bitno da orah raste brzo ili ih sadite više zbog uzgoja za plodove. Tlo nije toliko bitno ako sadite jedno stablo da vam radi hlad u dvorištu. Ove upute su ako sadite sadnicu koja je prethodno bila u posudi, dakle ako niste orha stavili izravno u tlo ili ako predsađujete mladi orah na drugo mjesto.

Zemljište za sadnju zaslužuje posebnu pozornost. Da bi se orah dobro ukorijenio, mora se nahraniti. Uvođenje kompletne gnojidbe omogućit će drvo korisnim tvarima narednih nekoliko godina. Da biste napravili hranjivu jastuk za orahe, potrebno je pomiješati dio prirodnog tla s 2 kg superfosfata i 500 g kalijevog klorida. Na to dodajte 3-5 kg ​​komposta i humusa i par kilograma drvnog pepela. Smjesu tla i gnojiva treba dobro pomiješati.

Ako tlo ima visoku kiselost, što se može utvrditi posebnim uređajem ili prisutnošću bijelog premaza na površini zemlje, mora se dodavati vapno, odnosno 400-500 g dolomitnog brašna po sadnji.

Jama za sađenje oraha

Mjesto sadnje priprema se unaprijed prije nego što se sadnica uzme s prethodnog mjesta rasta, inače postoji opasnost da se rizom osuši. Rupa za slijetanje trebala bi imati dubinu i promjer od oko pola metra. Na dnu je položen drenažni sloj drobljenog kamena, čipirane opeke, šljunka ili drugog materijala čija je debljina 10-15 cm. Zatim treba sipati nekoliko lopata pripremljenog gnojivog tla.

Dan prije presađivanje, mlado stablo oraha potrebno je obilno zaliti. Kada izvadite sadnicu, treba držati vlažnu zemljanu grudu oko korijena. Ako je središnji korijen, onaj koji ide izravno dolje prilično dugačak, preporučljivo ga je skratiti tako da duljina ne bude veća od 30–35 cm – kako bi se sadnica dobro razvila u budućnosti.

Ovdje moramo napomenuti da postoji velika rasprava među stručnjacima treba li uopće kratiti taj korijen. Naime taj centralni korijen je prirodna pojava kod svakog oraha i on ima točno određenu funkciju i vrlo je koristan u tome da održava stablo stabilnim jer doslovno funkcionira kao stup duboko unutar zemlje čime se orah jednostavno opire jakom vjetru i nagibu tla, te pomaže na klizištima. S druge strane ako se se on skrati, onda orah brže razvija bočno korijenje kako bi se dobro uhvatio za tlo. Ako ostavite taj glavni korijen onda morate paziti da nije savinut kada ga sadite nego mora biti tako duboka rupa u sredini da on ostane ravan preme dolje.

Održavanje mladog stabla oraha

Uzgajajući sadnicu i zasadivši je u otvoreno tlo, ne biste trebali misliti da je tu završilo vaše sudjelovanje u životu biljke: da bi se drvo sigurno ukorijenilo i urodilo plodom, u budućnosti će mu trebati briga. Briga oko oraha nije osobito teška i uglavnom se svodi na redovito zalijevanje, uklanjanje korova koji je blizu i tretiranje protiv štetočina i insekata.

Zalijevanje oraha i malčiranje

Redoviti zalijevanjem, korijenski sustav će se brže ukorijeniti. U početku orašaste plodove treba zalijevati jednom tjedno navečer uz uvjet da taj tjedan nije kišilo, koristeći 1-1,5 kanti odstajale vode. Dalje, zalijevanje treba postupno smanjiti: prvo, do 1 puta u dva tjedna, a zatim i do 1 puta mjesečno. Treba uzeti u obzir vremenske uvjete: ako često pada kiša, uopće ne trebate zalijevati orah, a za vrijeme suše trebate povećati učestalost vlage.

Istodobno s navodnjavanjem preporuča se iskopati pokrov tla (promjera 1 m, odnosno oko pola metra sa svih strana oraha) do dubine od oko 10 cm – to će osigurati dobru propusnost vlage i cirkulaciju zraka kroz cijeli korijenski sustav. Ali pazite da prilikom prokopavanja ne oštetite njegov korijen. Tijekom kopanja uklanja se korov i biljne krhotine kako ne bi stvorili uvjete za život štetnih organizama.

Možete odmah nakon prokopavanje zemlju pokriti s debelim slojem malča, ali da ne dodiruje stablo. Mulčenje je nužan postupak koji se ne smije propustiti. Malč štiti korijenje biljaka od pregrijavanja, sprječava isparavanje vlage, obavlja zaštitnu funkciju, sprječava prodiranje insekata štetočina i gljivičnih infekcija, a također je dodatni izvor korisnih hranjivih tvari i ugljičnog dioksida.

Najčešće se kao materijal za mulčenje koristi kompost, treset ili truli gnoj. Sloj mulčenja trebao bi biti 10-15 cm, dok se 5-10 cm treba povući od debla, tako da vrat debla ne truli.

Prvo malčiranje provodi se u proljeće, kada se tlo zagrije na temperaturu od + 10 – + 12 ° C, a drugo – u jesen, u procesu pripreme stabla za prezimljavanje. Pri polaganju novog sloja stari se mora ukloniti.

Izbor gnojiva i dorada

U prvih nekoliko godina nakon sadnje, orahu nije potrebno dodatno gnojenje, pod uvjetom da se gnojiva primjenjuju na jamu za sadnju. Nadalje, stablo se može hraniti složenim univerzalnim spojevima, kao što je, na primjer, “OMU Universal” – ovo organomineralno gnojivo doprinosi visokom prinosu. Sadrži takve tvari potrebne biljci kao kalij, fosfor, dušik, magnezij. Gnojivo se primjenjuje na početku vegetacijske sezone. Po jednom stablu trebate oko 80-100 g zrnatog sastava i prosipati po prokopanoj zemlji.

Uoči razvoja plodova, a to je nekoliko godina nakon sadnje, zemlju možete hraniti humusom – oko 1 kg se troši na 1 sadnju. Pripremajući stablo za zimu, dodajte 200 g pepela u tlo – to će pridonijeti visokom prinosu sljedeće godine.

Zimske pripreme

Orah se priprema za zimu u listopadu, kad završi pad listova. Oštećene grane, kao i debeli i slabi izbojci, potrebno je izrezati s stabla. Svi biološki ostaci i stari sloj malča, uklanjaju se s područja oko debla. Sad je potrebno prekopati tlo, nanijeti gnojivo, obilno ga zalijevati (15–20 l) i ponovo malčirati Također je važno tretirati biljku ako su vidljive bolesti i napad štetnika.

Preporučljivo je prekriti mlado stablo za zimu pomoću platna ili drugog prozračnog materijala. To nije nužno, i traje rasprava među stručnjacima jer orah je otporna biljka.

Odrasla stabla mirno zimuju bez nekih zaštita, osim što možete premazati bijelim vapnenim premazom kao preventivnu zaštitu od štetnika i da smanjite šansu pucanja kore.

Uzgoj oraha iz ploda

Zaključak

Uzgoj oraha iz ljuske jedna je od najčešćih metoda razmnožavanja biljaka. Ovim postupkom se uklanja potreba za kupnjom skupih sadnica. Ne zaboravite voditi brigu o biljci, stvarajući dobre uvjete za nju: tijekom godina sigurno će vam se zahvaliti dobrim plodonosom, jer jedno stablo može proizvesti do 80 kg ukusnih i zdravih orašastih plodova.

Naruči knjigu Crni zmajevi
Naručite s najdraže trgovine
Naruči na Kobo Naruči na Thalia.de Naruči na Lulu.com Naruči na Vivlio Naruči na Smashwords Naruči na na Apple Books Naruči na Draft2Digital