Plinska pećnica je uobičajeni uređaj u mnogim domovima, posebno u kuhinjama. No, kao i svaki drugi uređaj, i plinska pećnica treba redovito održavanje i čišćenje kako bi uvijek bila funkcionalna i spremna za upotrebu. U nastavku ćemo dati nekoliko savjeta kako očistiti plinsku pećnicu i produžiti njezin vijek trajanja.
Prije svega, važno je naglasiti da trebate isključiti pećnicu iz struje i ugasiti plin prije nego počnete s čišćenjem. Također je preporučljivo da pričekate dok se pećnica potpuno ne ohladi prije nego što počnete s čišćenjem.
Prvi korak u čišćenju plinske pećnice je uklanjanje ostataka hrane i masnoća. Možete koristiti mekanu spužvu ili krpom namočenom u toplu vodu i deterdžentu za posuđe. Neka deterdžent odstoji na prljavštini nekoliko minuta prije nego što ga obrišete spužvom ili krpom.
Ako su ostaci hrane tvrdokorni, možete koristiti otopinu sode bikarbone i vode. Pomiješajte tri žlice sode bikarbone s vodom dok ne dobijete gustu pastu. Nanesite pastu na tvrdokorne ostatke hrane i ostavite da djeluje oko 15 minuta prije nego što ga obrišete krpom ili spužvom.
Sljedeći korak je čišćenje unutarnjosti pećnice. Uklonite rešetke i pločice za pečenje te ih stavite u sudoper ili lavor s toplom vodom i deterdžentom za posuđe. Ostavite ih da odstoje nekoliko minuta prije nego što ih obrišete četkom za suđe ili spužvom.
Unutarnjost pećnice možete očistiti istom smjesom sode bikarbone i vode koju ste koristili za uklanjanje tvrdokornih ostataka hrane. Nanesite pastu na unutarnju površinu pećnice i ostavite da djeluje oko 15 minuta prije nego što ga obrišete krpom ili spužvom. Budite pažljivi prilikom čišćenja unutarnjosti pećnice kako ne biste oštetili površinu.
Kad ste završili s čišćenjem unutarnjosti pećnice, možete se pozabaviti staklenim vratima. Uklonite prljavštinu i mrlje krpom namočenom u toplu vodu i deterdžent za posuđe. Ako su mrlje tvrdokorne, možete koristiti otopinu sode bikarbone i vode. Nanesite pastu na staklo i ostavite da djeluje oko 15 minuta prije nego što ga obrišete krpom ili spužvom. Pazite da ne oštetite staklo ili brtvene trake dok čistite staklena vrata.
Nakon što ste završili s čišćenjem svih dijelova plinske pećnice, vratite rešetke i pločice na svoje mjesto. Ako su ostaci hrane i masnoće ostali na donjoj strani pećnice, možete koristiti usisavač kako biste ih uklonili.
Kad ste završili s čišćenjem, možete se pozabaviti neugodnim mirisima. Ako je pećnica ispuštala neugodan miris tijekom upotrebe, možete staviti posudu s ocatom u pećnicu i zagrijati je na 200 stupnjeva oko 30 minuta. Ocat će eliminirati neugodne mirise i osvježiti pećnicu.
Ukoliko vaša plinska pećnica ima posebnu funkciju samočišćenja, preporučljivo ju je koristiti prema uputama proizvođača. Ova funkcija će zagrijati pećnicu na vrlo visoku temperaturu i sagorjeti sve ostatke hrane i masnoće, a da pritom ne trebate koristiti dodatne kemikalije za čišćenje.
Važno je redovito održavati svoju plinsku pećnicu kako bi ona uvijek bila sigurna i funkcionalna. Preporučljivo je čistiti pećnicu barem jednom mjesečno, ovisno o tome koliko često ju koristite. Također, možete koristiti zaštitne folije za donju stranu pećnice kako biste smanjili količinu masnoća i ostataka hrane koji se nakupljaju na površini.
U konačnici, čišćenje plinske pećnice može biti malo zahtjevno, ali s nekoliko korisnih savjeta i pravim alatima, možete brzo i lako očistiti pećnicu i produžiti njezin vijek trajanja. Kao i kod svakog uređaja, redovito održavanje je ključno kako bi se osigurala sigurnost i funkcionalnost, pa stoga ne zaboravite na redovito čišćenje svoje plinske pećnice.