Znajući kako se brinuti za svoj cvjetni vrt može donijeti veliku razliku u izgledu i pretjeranom zdravlju vaših biljaka. Evo nekoliko jednostavnih nagovještaja da vaš vrt cvjeta sa zdravljem
- Osnove se uvijek moraju razmotriti.
Vaš cvjetni vrt mora imati odgovarajuću opskrbu vodom, sunčevom svjetlošću i plodnim tlom. Svaki nedostatak ovih osnovnih potrepština uvelike će utjecati na zdravlje biljaka. Cvjetni vrt češće zalijevajte tijekom suhih razdoblja.
Prilikom sadnje lukovica provjerite da li idu na ispravnu dubinu. Prilikom sadnje grmlja i trajnica, pobrinite se da ne nabijete tlo ili ne zagušite oko stabljike. Ako to učinite, voda će se isušiti umjesto da potonu, a stabljika bi mogla razviti trulež zbog nepravilnog disanja tla.
- Pomiješajte i uskladite trajnice s godišnjim.
Višegodišnje cvjetnice ne trebaju biti presađivane jer rastu i cvjetaju nekoliko godina, dok godišnje rastu i cvjetaju samo jednu sezonu. Miješanje nekoliko trajnica s godišnjim biljkama osigurati će vam da uvijek imate cvjetanje u neko doba godine.
- Mrtva glava za poticanje više cvjetova.
Mrtva glava jednostavno odskače od cvjetne glave nakon što se pojavi, i potrebno ih je odrezati. Zbog toga će biljka proizvoditi više cvijeća. Samo pobrinite se da ne odbacite mrtvu glavu na vrtu ako je već puna plijesni, jer bolest će napasti ostale biljke.
- Prepoznajte dobre od loših buba.
Većina vrtnih insekata čini više dobra nego štete. Leptiri, bube i pčele poznati su oprašivači. Oni gnoji biljke nenamjenskim prijenosom polena iz jedne biljke u drugu. 80% cvjetnih biljaka oslanja se na insekte za opstanak.
Stjenice i ostale kompostne bube zajedno s gljivicama, bakterijama i drugim mikroorganizmima potrebni su kako bi pomogli u raspadanju mrtvog biljnog materijala, obogaćujući tako tlo i čineći više hranjivih sastojaka na raspolaganju biljkama.
Ostali insekti poput goleme čipkarice i vilin konjica prirodni su grabežljivci onih insekata koji nanose pravu štetu, poput lisnih ušiju.
Povremena primjena tekućeg gnojiva kada biljke cvjetaju, duže će ih cvjetati.
Uvijek obrežite bilo koje mrtve ili oštećene grane. Mnoge biljke su posebno sklone pucanju kad se slučajno očešete na njih zato sve slabe i suhe grane treba ukloniti. Slomljena grana može biti reznica kako bi vam dala novu biljku, tako da se neće izgubiti ništa rezanje, dapače kod nekih biljaka to je vrlo korisno.