Hidroponika je izvedena iz grčke riječi hidroponos, što znači “voda” i ponos, što znači “rad ili rad vode”. Hidroponsko vrtlarenje uključuje uzgoj biljaka s korijenima i u drugim hranjivim otopinama i bez tla.
Vrtlarstvo putem hidroponike je jednostavno kao i obično vrtlarstvo. Oboje zahtijevaju dovoljno svjetla, vode, temperature, svjetlosti i vlage. Ali s hidroponikom se ne koristi tlo. Umjesto toga, zamjena tla drži korijenje, dok hranjive sastojke nosi voda. U zatvorenom hidroponskom vrtlarstvu nije težak i kompliciran uzgoj, a biljke dobro reagiraju na ovu metodu rasta.
Ovo je jedno od glavnih razmatranja u vrtlarstvu hidroponike jer održava biljke. Treba osigurati da ova hranjiva otopina održava razinu pH od 5 do 6 nakon razrjeđivanja. U hidroponskom vrtlarstvu biljke treba zalijevati više od tri puta dnevno. To se obično radi pomoću pumpe i timera.
Ako se vaš hidroponski vrt nalazi u zatvorenom prostoru, najprikladnija temperatura je između 21 i 24 stupnjeva Celzijusa. Naravno, ta se temperatura može promijeniti ovisno o različitim vrstama biljaka na kojima radite, npr. tropske biljke.
Postavite svoje biljke negdje gdje mogu dobiti dovoljno svjetla. Inače se mora koristiti umjetno svjetlo. Natrijeva svjetla ili žarulje visokog pritiska prikladna su zamjena za prirodno svjetlo.
Vlažnost je dobra. Kad se temperatura u sobi poveća, zrak će moći zadržati dovoljnu količinu vlage koje će vaše biljke trebati.
Sustav hidroponike može se u potpunosti automatizirati. Budući da je na bazi vode, vrtlar nema tla za kopanje ili korov za čupanje. Također, voda se može ponovo upotrijebiti kako bi se spriječilo otpad.
S hidroponikom se može lako postići odličan prinos kvalitetnih biljaka. Kućni hidroponski sustavi i uradi sam (DIY) kompleti lako su dostupni u većini željezara.