Električne pećnice su nezamjenjive u modernoj kuhinji i čine osnovni dio opreme za kuhanje. Međutim, kao i svaki drugi aparat u vašoj kuhinji, električne pećnice također zahtijevaju održavanje i čišćenje kako bi ostale u dobrom stanju i pružile vam najbolje performanse. U nastavku ćemo dati nekoliko korisnih savjeta o tome kako očistiti električnu pećnicu.
Priprema
Prije početka čišćenja vaše električne pećnice, potrebno je da je isključite iz struje i ostavite da se ohladi. Najbolje bi bilo da je ostavite da se ohladi nekoliko sati kako biste izbjegli opekline. Nakon što se pećnica ohladila, možete početi s čišćenjem.
Unutarnji dio
Za čišćenje unutarnjeg dijela pećnice, najbolje bi bilo da upotrijebite toplu vodu i blagi deterdžent. Prvo uklonite rešetke i pladnjeve iz pećnice i stavite ih u sudoper s toplom vodom i deterdžentom. Nakon toga, obrišite unutarnji dio pećnice krpom namočenom u otopinu tople vode i deterdženta. Ako postoje tvrdokorne mrlje, možete koristiti pastu od sode bikarbone i vode ili komercijalni proizvod za čišćenje pećnice. U slučaju tvrdokornih mrlja koje se ne mogu lako ukloniti, ostavite pastu da djeluje nekoliko sati, a zatim je obrišite krpom.
Staklena vrata
Staklena vrata na električnoj pećnici se lako prljaju i mogu nakupiti puno masti i ostatka hrane. Kako biste ih očistili, možete koristiti istu otopinu tople vode i deterdženta, ili posebni proizvod za čišćenje stakla. Nanesite otopinu na staklo i ostavite da djeluje nekoliko minuta prije nego što ga obrišete krpom. Ako se radi o tvrdokornim mrljama, možete koristiti pastu od sode bikarbone i vode. Nakon što ste očistili staklo, provjerite brtve i uklonite sve ostatke hrane i masnoće.
Vanjski dio
Vanjski dio električne pećnice može se lako očistiti krpom namočenom u toplu vodu i blagi deterdžent. Ako se radi o tvrdokornim mrljama, možete koristiti komercijalni proizvod za čišćenje. Pazite da ne koristite abrazivne sredstva ili spužve, jer mogu oštetiti vanjsku površinu pećnice.
Rešetke i pladnjevi
Rešetke i pladnjevi mogu se lako očistiti u sudoperu s toplom vodom i deterdžentom. Ako se radi o tvrdokornim mrljama, možete koristiti pastu od sode bikarbone i vode. Ostavite ih da djeluju nekoliko sati prije nego što ih isperete i obrišete suhom krpom. Ako su rešetke i pladnjevi jako prljavi, možete ih ostaviti da se natapaju u vodi s deterdžentom nekoliko sati prije nego što ih operete.
Dodatni savjeti
Uz gore navedene savjete, postoje i neki dodatni savjeti koji vam mogu pomoći u održavanju i čišćenju vaše električne pećnice:
- Koristite aluminijsku foliju na dnu pećnice kako biste spriječili da se hrana i masnoća nakupljaju. Aluminijska folija također može olakšati čišćenje.
- Koristite posebne pokrivače za rešetke kako biste spriječili da se hrana nakuplja na njima. Pokrivače možete lako očistiti u sudoperu ili u perilici posuđa.
- Redovito provjeravajte brtve na vratima pećnice i uklonite sve ostatke hrane i masnoće.
- Ne koristite abrazivne sredstva ili spužve za čišćenje pećnice, jer mogu oštetiti površinu.
- Redovito čistite pećnicu kako biste spriječili nakupljanje hrane i masnoće.
Zaključak
Održavanje i čišćenje vaše električne pećnice je važno kako bi ona pružala najbolje performanse i trajala što duže. Redovito čišćenje unutarnjeg dijela, staklenih vrata, rešetki i pladnjeva, te vanjskog dijela pećnice može produžiti njen vijek trajanja i pomoći u sprječavanju nakupljanja hrane i masnoće. Važno je koristiti blagi deterdžent i izbjegavati abrazivna sredstva ili spužve. Uz nekoliko jednostavnih savjeta, vaša električna pećnica će uvijek biti u dobrom stanju i pružat će vam ukusna jela iznova i iznova.