Kožni namještaj je izdržljiv i prekrasan dodatak svakom domu, ali kao i svaki drugi materijal, potrebna mu je redovna njega kako bi zadržao svoj izgled i trajnost. Ovaj članak će vam pružiti korisne savjete i trikove o tome kako održavati kožni namještaj kako bi trajao mnogo godina.
Redovito čišćenje
Prvo i najvažnije pravilo za održavanje kožnog namještaja je redovito čišćenje. Kako bi se spriječilo nakupljanje prašine, prljavštine i mrlja, potrebno je redovito brisati kožu čistom, mekom krpom. Važno je naglasiti da se kožni namještaj ne smije prati vodom, već ga treba čistiti suhom krpom. Ako se kožni namještaj ne održava čistim, prašina i prljavština mogu se nakupiti u porama kože i smanjiti njegovu trajnost.
Uklanjanje mrlja
Ako na kožnom namještaju dođe do mrlje, važno je reagirati što je prije moguće kako bi se spriječilo produbljivanje mrlje u kožu. Blaga mrlja može se očistiti mokrom krpom, ali je važno ne koristiti previše vode. Za teže mrlje, koristite posebno sredstvo za čišćenje kože, ali uvijek ga testirajte na manje vidljivom dijelu kože prije korištenja na vidljivijim mjestima. Ako niste sigurni kako ukloniti mrlju, najbolje je potražiti savjet stručnjaka.
Zaštita od sunca
Sunčeva svjetlost može uzrokovati blijedenje i pucanje kože, stoga je važno kožni namještaj zaštititi od izravne sunčeve svjetlosti. Ako je moguće, kožni namještaj treba smjestiti na mjesto koje nije izloženo izravnoj sunčevoj svjetlosti, ili ga treba pokriti kada nije u upotrebi.
Hidratacija kože
Kožni namještaj treba redovito hidratizirati kako bi se spriječilo pucanje kože i održala njegova mekoća i elastičnost. Postoji niz proizvoda za hidrataciju kože koji su namijenjeni upravo za ovu svrhu, poput hidratantnih krema i ulja za kožu. Važno je odabrati proizvod koji je namijenjen upotrebi na koži namještaja, jer proizvodi za njegu kože namijenjeni ljudima mogu sadržavati sastojke koji mogu oštetiti kožni namještaj.
Prije nanošenja hidratantnog proizvoda, kožu namještaja treba očistiti i osušiti kako bi se uklonila prljavština i prašina. Nakon nanošenja hidratantnog proizvoda, treba ga ostaviti da se upije u kožu, a višak proizvoda treba obrisati suhom krpom.
Zaštita od ogrebotina
Kožni namještaj može se lako ogrebati, stoga je važno spriječiti ovu vrstu oštećenja. Ako je moguće, kožni namještaj treba smjestiti na mjesto koje nije izloženo potencijalnim izvorima ogrebotina, poput oštrih rubova stolova ili kuhinjskih noževa. Također, mogu se koristiti posebni sprejevi za zaštitu od ogrebotina koji se nanose na kožu namještaja i stvaraju zaštitni sloj.
Redovno okretanje jastuka
Ako vaš kožni namještaj sadrži jastuke ili naslone za ruke koji se mogu okrenuti, važno je to redovito raditi kako bi se smanjilo habanje kože na jednom mjestu. Na taj način, trošenje će biti ravnomjernije i produžit će se životni vijek kožnog namještaja.
Zaštita od vlage
Kožni namještaj treba zaštiti od vlage kako bi se spriječilo oštećenje kože. Ako se namještaj nalazi u prostoriji s visokom vlagom, poput kupaonice ili kuhinje, treba ga smjestiti na suho mjesto ili koristiti odvlaživač zraka kako bi se smanjila vlažnost zraka.
U zaključku, kožni namještaj je prekrasan dodatak svakom domu, ali zahtijeva redovitu njegu kako bi zadržao svoj izgled i trajnost. Redovito čišćenje i uklanjanje mrlja, zaštita od sunca i vlage, hidratacija kože, zaštita od ogrebotina i redovito okretanje jastuka su sve važne mjere koje će vam pomoći u održavanju kožnog namještaja u vrhunskom stanju. Ako se pridržavate ovih savjeta, vaš kožni namještaj trajat će mnogo godina i izgledati prekrasno.