Zidne tapete su jedan od najpopularnijih načina da unesete osobnost i stil u svoj dom. Bez obzira na to je li riječ o geometrijskim uzorcima, cvjetnim dezenima ili rustikalnom šarmu, tapete su jedan od najlakših načina da ukrasite svoje zidove. Međutim, ako želite da vaše tapete traju dugi niz godina, morate ih pravilno održavati i njegovati.
Ovaj članak će vam dati sve informacije koje trebate znati o održavanju zidnih tapeta kako bi uvijek izgledale kao nove.
Priprema zidova prije tapetiranja
Prije nego što se odlučite za tapetiranje svojih zidova, važno je pripremiti površinu kako bi se osigurala čvrsta podloga za tapete. To znači da ćete morati popuniti rupe i neravnine, te očistiti zidove kako bi se uklonile sve nečistoće i masnoće. Također, trebali biste koristiti posebnu bazu za tapete koja će spriječiti pucanje i odljepljivanje tapeta s vremenom.
Nakon što ste pripremili zidove, možete početi s tapetiranjem. Odaberite tapetu koja će odgovarati vašem stilu i dekoru, a također provjerite je li tapeta prikladna za vašu sobu. Ako imate visoku vlažnost u kupaonici, na primjer, trebate odabrati tapetu koja je otporna na vlagu.
Nakon što ste tapetirali svoje zidove, morat ćete se pobrinuti za njihovo održavanje kako bi uvijek izgledali sjajno.
Čišćenje zidnih tapeta
Čišćenje zidnih tapeta je jedan od najvažnijih koraka u njihovom održavanju. Međutim, ne možete samo uzeti krpu i krenuti trljati zidove. Tapete su vrlo osjetljive i lako se mogu oštetiti ako se ne čiste na pravi način.
Prije nego što počnete čistiti tapete, uvijek provjerite etiketu na tapeti. Neki proizvođači imaju posebne upute za čišćenje njihovih tapeta. Uvijek slijedite upute proizvođača kako ne biste slučajno oštetili tapetu.
Ako ne postoji posebna uputa, možete koristiti blagi deterdžent i vodu kako biste očistili tapetu. Koristite mekanu spužvicu ili krpu koja nije pregruba kako biste izbjegli ogrebotine i oštećenja. Nikada nemojte koristiti abrazivne čistače ili četke , jer mogu oštetiti površinu tapete.
Kada čistite tapetu, uvijek počnite od vrha i nastavite prema dolje. Ovo će spriječiti da se voda ili deterdžent skupljaju na vrhu tapete i kapaju na donji dio, što može uzrokovati mrlje.
Također je važno izbjegavati prekomjerno vlaženje tapete. Ako tapetu previše namočite vodom, to može uzrokovati da se zalijepi na zid ili se počne guliti. Ako se to dogodi, najbolje je da ne pokušavate popraviti oštećenje sami, jer to može dovesti do još većeg oštećenja. Umjesto toga, obratite se profesionalnom servisu za čišćenje tapeta.
Uklanjanje mrlja s tapeta
Ako primijetite mrlju na tapeti, važno je odmah je očistiti. Što duže mrlja ostane na tapeti, to će biti teže ukloniti je. Postoji nekoliko načina kako ukloniti mrlje s tapeta, ovisno o vrsti mrlje.
Ako je mrlja masna ili uljna, možete koristiti papirnati ubrus ili kuhinjski papir kako biste je upili. Zatim, nježno nanesite malo deterdženta na mrlju i očistite je mekanom krpom. Nikada ne koristite vruću vodu, jer to može uzrokovati da se boja tapete izblijedi.
Ako je mrlja kemijska, poput flomastera ili markera, možete koristiti poseban čistač za tapete. Nikada ne koristite alkohol ili ocat, jer to može oštetiti tapetu.
Ako je mrlja na tapeti jako tvrdokorna, možete pokušati nježno trljati mrlju mješavinom sode bikarbone i vode. Pazite da ne trljate previše jako, jer to može oštetiti tapetu.
Kako spriječiti oštećenja tapeta?
Najbolji način za održavanje zidnih tapeta je sprečavanje oštećenja prije nego što se dogode. Evo nekoliko savjeta kako spriječiti oštećenja tapeta:
- Pazite da ne udarite zidove s teškim predmetima.
- Izbjegavajte lepljenje predmeta na tapetu, poput postera ili fotografija. Ako morate nešto objesiti na zid, koristite posebne kuke koje se neće oštetiti tapetu.
- Izbjegavajte izlaganje tapete izravnom sunčevom svjetlu, jer to može uzrokovati blijedenje boja.
- Izbjegavajte vlažne uvjete u sobi, jer to može uzrokovati stvaranje plijesni i gljivica koje mogu oštetiti tapetu i zidove.
Također je važno paziti na redovito održavanje klimatizacijskog sustava u vašem domu. Ako klima uređaj nije ispravno održavan, to može uzrokovati kondenzaciju vode koja će se nakupiti na zidovima i tapetama, što može dovesti do pojave plijesni i gljivica.
Zaštita tapete
Ako želite dodatno zaštiti svoju tapetu od oštećenja, možete primijeniti premaz na tapetu. Postoje razni premazi koji će pomoći u zaštiti tapete od oštećenja, kao što su premazi protiv plijesni i gljivica, premazi koji sprječavaju blijedenje boje i premazi koji sprječavaju oštećenja od vode i prašine.
Prije primjene premaza, uvijek provjerite s proizvođačem tapete je li premaz siguran za korištenje na tapeti koju imate.
Zaključak
Održavanje zidne tapete je jednostavno ako se pridržavate nekoliko osnovnih pravila. Čišćenje tapete zahtijeva nježan pristup i korištenje odgovarajućih alata i deterdženata. Redovito čišćenje tapete pomoći će u sprečavanju nakupljanja prašine i prljavštine te produžiti vijek trajanja tapete.
Također je važno spriječiti oštećenja tapete prije nego što se dogode. Pazite da ne udarite zidove s teškim predmetima, izbjegavajte lepljenje predmeta na tapetu i izbjegavajte izlaganje tapete izravnom sunčevom svjetlu i vlažnim uvjetima.
Ako primijetite mrlju na tapeti, važno je odmah je očistiti kako bi se izbjeglo daljnje oštećenje. Postoji nekoliko načina kako ukloniti mrlje s tapete, ovisno o vrsti mrlje.
Ako se pridržavate ovih savjeta za održavanje tapete, vaša će tapeta izgledati lijepo i očuvano godinama.