Kalanhoja ili Kalanchoe, biljka je porijeklom iz Madagaskara, a danas se može pronaći i u drugim dijelovima svijeta. Ime je dobila po francuskom botaničaru Michelu Adansonu koji ju je nazvao Calancha.
Biljka ima karakteristične mesnate listove i cvate u raznim nijansama crvene, žute, ružičaste i bijele boje. Postoji mnogo načina kako možete uzgajati kalanhoja, ali su najpopularniji putem reznica ili listova.
Uzgoj kalanhoja iz reznica
Odabir reznica
Za razmnožavanje kalanhoea putem reznica potrebno je odabrati zdrave i jake stabljike s nekoliko pupova. Najbolje vrijeme za rezanje stabljika je u proljeće ili rano ljeto kada biljka raste najbrže. Rezovi bi trebali biti oko 8-10 cm dugački i napravljeni bi trebali biti oštrim nožem kako ne biste uništili tkivo stabljike.

Priprema tla i posude
Priprema tla za sadnju reznica nije previše zahtjevna jer ovu biljku nije potrebno saditi u poseban supstrat. Najbolje bi bilo koristiti lagano tlo koje dobro propušta vodu. Tlo bi trebalo biti hranjivo i dobro drenirano kako se ne bi stvorile trulež ili gljivice.
Kalanhoju je potrebno pružiti dovoljan prostor za rast pa je potrebno odabrati adekvatnu posudu za sadnju. Posuda bi trebala biti dovoljno duboka i prostrana kako biljka ne bi bila skučena.
Sadnja reznica u tlo
Kada ste pripremili tlo i posudu, idući korak je sadnja reznica u zemlju. Stabljika se treba umetnuti u tlo do polovice njene dužine.
Ako su stabljike duže, možete ih staviti dublje u zemlju. Nakon što ste umetnuli stabljike, preporučuje se zalijevanje kalanhoja kako bi ga lakše ukorijenili.
Briga o mladim biljkama
Mladim biljkama potrebna je posebna pažnja jer su još uvijek osjetljive na bolesti i štetnike. Važno je paziti da mlade biljke nisu izložene direktnom suncu ili vodi koja stagnira jer to može uzrokovati propadanje korijena.
Kalanhoe preferira svjetla mjesta koja nisu izravno izložena suncu, a optimalne temperature za rast kreću se od 18-23 °C. Zalijevanje bi trebalo provoditi tek kada se tlo osuši, a preporučljivo je koristiti tekuće gnojivo jednom mjesečno kako bi biljka rasla i cvjetala.
Što je kalanhoa?
Kalanhoj je zimzeleni grm koji pripada obitelji sukulentnih biljaka. Ova biljka je porijeklom iz Madagaskara, ali se danas uzgaja diljem svijeta zbog svojih prekrasnih cvjetova i jednostavnosti održavanja. Kalanhoji se često mogu naći u kućama i uredima zbog svoje dekorativne vrijednosti i sposobnosti da se prilagode raznim uvjetima.
Kalanhoje su vrlo popularne zbog svojih lijepih, sočnih listova koji dolaze u različitim bojama – od zelene do žute, ružičaste i bijele. Osim toga, kalanhoje proizvode prekrasne cvjetove koji su obično crvene ili žute boje.
Povijest i značajke biljke
Kalanhoj je prvi put opisan u 18. stoljeću od strane francuskog prirodnjaka Michela Adanson-a.
Naziv kalanhoja potječe od imena botaničara Camerona Kalana, a kasnije mu dodano “hoe” što u prevodu s mađarskog znači “kuća”. Kalanhoji su vrlo važni za madagaskarski ekosustav jer su dom za mnoge vrste insekata i ptica koje se hrane njihovim nektarom.
Zanimljiva karakteristika kalanhoja je sposobnost da proizvode male biljke na vrhu svakog lista. Ove se nove biljke mogu ukorijeniti u zemlju i stvoriti novu biljku, čineći kalanhoje vrlo jednostavnim za razmnožavanje.
Kako se brinuti za kalanhoe?
Kalanhoji su vrlo jednostavne za održavanje i ne zahtijevaju puno pažnje kako bi preživjeli. Potrebno im je malo vode, osvjetljenja i malo prostora u kojem mogu rasti. Biljka voli umjereno zalijevanje u proljetnom i ljetnom periodu, dok se zimi treba paziti da tlo ne ostane previše vlažno.
Kalanhoje vole svijetlo mjesto, ali treba izbjegavati direktnu sunčevu svjetlost jer to može izgorjeti njihove listove. Također je važno paziti na temperaturu okoline.
Kalanhoji preferiraju toplije temperature od 18 do 24 stupnja Celzija tijekom dana, dok im noćna temperatura može biti niža do 13 stupnjeva Celzija. Kao sukulentne biljke, kalanhoji pohranjuju vodu u svoje listove kako bi preživjeli duge periode suše.
Stoga im nije potrebna česta gnojidba kako bi preživjeli. Preporučuje se gnojidba dva puta godišnje tijekom proljetnih i jesenskih mjeseci.
Na kraju, prilikom presađivanja kalanhoja treba paziti na vrstu zemlje koja se koristi. Najbolji izbor je miješavina pijeska i treseta koja osigurava dobru drenažu i sprječava truljenje korijena.
Razmnožavanje kalanhoja listovima
Odabir zdravih listova
Kalanhoja se može razmnožavati listovima, a pritom je vrlo važno odabrati zdrave i jake listove. Kada birate listove, provjerite da nemaju znakova bolesti ili oštećenja.
Idealno bi bilo da odaberete listove koji su srednje veličine i koji imaju nekoliko žila. Listovi s previše žila mogu biti manje učinkoviti za uzgoj novih biljaka.
Priprema tla i posude za uzgoj novih biljaka
Za uzgoj novih kalanhoja potrebna vam je posuda koja ima drenažne rupe na dnu, ali ne pretjerujte s veličinom posude jer će se tlo brzo osušiti ako ima previše prostora. Tlo treba biti dobro drenirano i bogato hranjivim tvarima kako bi mlade biljke mogle dobiti sve što im treba za uspješan rast. Možete koristiti univerzalni supstrat ili napraviti vlastitu smjesu od treseta, perlita i pijeska.
Postavljanje listova na tlo i briga o njima
Nakon što ste pripremili posudu i tlo, vrijeme je da počnete s uzgojem novih biljaka. Listove koje ste odabrali postavite na tlo tako da su okomito usmjereni i lagano ih pritisnite u tlo kako bi ostali čvrsto zasađeni.
Pazite da ne prekrivate listove previše zemljom jer će im trebati svjetlost za rast. Nakon sadnje, prekrijte posudu prozirnom plastičnom folijom ili staklom kako biste stvorili vlažno i toplo okruženje koje će potaknuti rast.
Držite posudu na toplom i svijetlom mjestu, ali izbjegavajte jaku sunčevu svjetlost koja bi mogla oštetiti osjetljive mlade biljke. Biljke će početi rasti nakon nekoliko tjedana, kada ćete ih moći presaditi u veće posude.
Briga o novim biljkama je jednostavna – držite tlo vlažnim, ali nemojte ga pretjerano zalijevati jer će se korijenje početi truliti ako ima previše vlage. Redovito gnojite biljke kako bi dobile sve što im je potrebno za uspješan rast.
Kako održati kalanhoe zdravima?
Zalijevanje i gnojidba biljke
Zalijevanje je ključno za održavanje zdravog i lijepog kalanhoja. Biljka preferira vlažnu, ali ne preplavljenu zemlju. Zalijevajte kalanhoj jednom tjedno u proljeće i ljeto, a manje često u jesen i zimu.
Obratite pažnju da je zalijevanje potrebno prilagoditi uvjetima u vašem domu (temperatura, vlaga zraka itd.). Pripazite da tlo ne postane suho između zalijevanja jer će to dovesti do opadanja lišća.
Kalanhoj treba hranjive sastojke da bi rastao i cvjetao. Hranjenjem biljke može se osigurati dovoljan rast i cvjetanje, a to se može postići gnojenjem jednom mjesečno tijekom vegetacije (povremeno će biti potrebna intenzivnija gnojidba).
Gdje god je moguće, koristite prirodne proizvode za hranjenje biljke. Uzmite u obzir vrstu gnojiva koju koristite jer neka mogu uzrokovati pojavu štetočina.
Prezimljavanje kalanhoe
Kalanhoa je biljka koja se u principu smatra kućnom biljkom, no može se uzgajati i na otvorenom području u tropskim klimama. Ako želite držati kalanhoja u zatvorenom prostoru, bit će vam potrebno osigurati tople uvjete. Prezimljavanje kalanhoea ovisi o tome kako ste navikli zalijevati biljku.
Tijekom zime zalijevajte redovito, ali pripazite da se ne nakupi previše vode u posudi. Zimi je također dobro umiriti hranjenje biljke.
Smanjite na minimalnu dozu gnojidbe ili potpuno izbjegnite dodavanje gnojiva. Premjestite kalanhoa na sunčanije mjesto gdje će dobiti najviše prirodne svjetlosti kako bi preživio zimu.
Problemi s bolestima i štetnicima
Kalanhoa je relativno otporna biljka i rijetko obolijeva od bolesti. Ipak, ako ga previše zalijevate može doći do truljenja korijena što može uzrokovati da lišće počne venuti i propadati. Što se tiče štetnika, neki insekti mogu napasti vaš kalanhoj kao što su paukove grinje ili lisne uši.
Ako primjetite da listovi dobivaju smeđe mrlje ili iznenada počnu opadati, to bi mogao biti znak štetnika. Međutim, ne brinite se jer postoji niz prirodnih sredstava kojima možete odbiti štetnike iz vašeg biljnog vrta.
Na kraju, važno je naglasiti da kalanhoa treba odgovarajuću njegu kako bi zadržao svoju ljepotu i vitalnost. Uz pravilno zalijevanje, gnojidbu, prezimljavanje i zaštitu od bolesti i štetnika, uživat ćete u prekrasnom domaćem biljnom vrtu tijekom cijele godine.
Iskoristite svoj kalanhoj na neočekivane načine
Kalanhoj je biljka koja se može koristiti na mnogo različitih načina u uređenju interijera. Osobito cijenjen zbog svoje neobične cvjetne strukture i jednostavnosti održavanja, kalanhoa je omiljen među vrtlarima i stručnjacima za uređenje interijera. Uz nekoliko jednostavnih trikova, možete kreativno iskoristiti svoju biljku u svom domu.
Jedna od najčešćih primjena kalanhoja je kao dekorativna biljka u posudi. Međutim, njegovi listovi također se mogu koristiti za izradu raznih vrsta umjetničkih djela, poput slika ili skulptura.
Kao što su mnogi ljudi već otkrili, uz malo mašte i nekoliko jednostavnih alata poput igle za pletenje ili škare za papir, možete stvoriti prekrasne radove s ovom zanimljivom biljkom. Druga popularna primjena kalanhoa je kao zelena ograda koja pruža privatnost i sigurnost u vašem vrtu ili balkonu.
Biljkama obložite terasu ili balkon kako biste stvorili zatvoreni prostor koji će vas štititi od pogleda susjeda. Također, ova biljka može se koristiti kao živa ograda oko vašeg vrta koja čuva vaše biljke od štetočina.
Kalanhoa je sjajna biljka za uređenje domova i balkona zbog svoje jednostavnosti održavanja i dekorativnih elemenata. Bilo da ga koristite kao dekorativni predmet ili kao živu ogradu oko vrta, kalanhoj će dodati karakter svakom prostoru.
Stvaranje vaših vlastitih kalanhoja je izvrstan način da se povežete sa svojom prirodom i učinite nešto korisno. Bez obzira na to jeste li novi vrtlar ili iskusni stručnjak, propagacija kalanhoja je jednostavan i zabavan proces koji će vas ostaviti zadovoljnim.
Kao biljka koja zahtijeva minimalno održavanje, kalanhoa je savršena biljka za ljude s malo vremena koji žele svježu zelenilo u svojem domu. Stoga, ako tražite jednostavnu i kreativnu ideju za uređenje vašeg doma ili vrta, razmislite o uzgoju kalanhoja ili njegovoj primjeni na neočekivane načine.